Schronisko Górskie PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich

Schronisko PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich jest położone na wysokości 1671 m n.p.m i jest to najwyżej położone schronisko w Polsce. Ten kamienno drewniany budynek położony jest nad Przednim Stawem Polskim, co ma zagwarantować mu bezpieczeństwo jeżeli chodzi o lawiny. Do schroniska tego można dojść wyłącznie pieszo, nie można tutaj dojechać samochodem. Schronisko to czynne jest przez cały rok.

widok na schronisko górskie w Pięciu Stawach

Schronisko to położone jest w Dolinie Pięciu Stawów Polskich w Tatrach Wysokich, gdzie znajduje się pięć wspaniałych polodowcowych jezior oraz największy wodospad tatrzański – Siklawa. Miejsce to jest jednym z najczęściej odwiedzanych rejonów w Tatrach Polskich m.in. ze względu na przepiękne położenie oraz gęstą sieć szlaków turystycznych prowadzących przez tą Dolinę.

widok na schronisko i góry

HISTORIA SCHRONISKA

W 1876 roku z inicjatywy Towarzystwa Tatrzańskiego powstało nad Małym Stawem pierwsze pięciostawiańskie schronisko, zbudowane z bloków granitowych. Dwadzieścia lat później postanowiono przystąpić do budowy nowego schroniska, które miało być dużo wygodniejsze do poprzedniego. Dwa lata później schronisko było już gotowe. Miało ono już drewniane ściany, piec oraz prycze do spania. Schronisko to służyło turystom do 1924 roku, kiedy to zreformowany oddział zakopiański PTT postanowił przeznaczyć fundusze na kolejne, nowe i większe schronisko.

Schronisko służyło turystom do 1924 roku, kiedy to postanowiono wybudować nowe i większe schronisko. Nowe schronisko otwarto w 1932 roku a później przez wiele lat było ono modernizowane. Schronisko to spłonęło (z niewiadomych przyczyn) w 1945 roku, dlatego też musiano podjąć decyzję o budowie kolejnego schroniska. Nowe schronisko (już czwarte) nad Małym Stawem funkcjonowało do 1954 roku (obecnie   znajduje się tam strażnicówka Tatrzańskiego Parku Narodowego).

Obecnie istniejące schronisko (piąte z kolei) kamienno-drewniane nad Przednim Stawem funkcjonuje od 1954, kiedy to ukończono jego budowę. W latach 2009 – 2010 dzięki wsparciu Fundacji EkoFundusz i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie wybudowano infrastrukturę ekologiczną dla pięciostawiańskiego schroniska.

(Źródło: www.piecstawow.pl)

 

OFERTA SCHRONISKA

  • Schronisko to posiada 67 miejsc noclegowych (12 pokoi – 2, 4, 6, 7, 8, 10 osobowych);
  • W cenie noclegu można również wypożyczyć koce;
  • Komplet pościeli – 10 zł, ręcznik – 5 zł;
  • Recepcja czynna jest w godzinach 08.00 – 21.00, przerwa 10:00-11:00;
  • Schronisko udziela rabatów na nocleg dla członków PTTK, NFI oraz zniżki dla członków PZA i Honorowych Dawców Krwi (pod warunkiem, że od ostatniego pobrania nie minął więcej niż rok);
  • W schronisku znajduje się również wypożyczalnia książek i filmów o tematyce górskiej;
  • Ceny noclegów w zależności od pokoju i sezony wahają się w granicach od 32 zł do 50 zł;
  • W schronisku można skorzystać z całodziennego wyżywienia, dostępny jest również bufet z zimnymi napojami, piwem i słodyczami.

WSZYSCY GOŚCIE KORZYSTAJĄCY Z NOCLEGU W SCHRONISKU, ZOBOWIĄZANI SĄ DO ZAMELDOWANIA SIĘ ORAZ OPŁATY ZA NOCLEG.

Doba noclegowa trwa od godziny 11.00 do godziny 10.00. Od godziny 22.00 do godziny 6.00 jest cisza nocna.

 

DANE KONTAKTOWE

Adres korespondencyjny:
Schronisko Górskie PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich
34-500 Zakopane
skr. poczt. 196

Telefon:
+48 781055555

E-mail:
schronisko@piecstawow.pl

Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie schroniska: www.piecstawow.pl

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (4 votes cast)
2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.