Morskie Oko – najczęściej odwiedzane miejsce w Tatrach

Morskie Oko to bez wątpienia najpiękniejsze jezioro Tatr i jedno z najpiękniejszych jezior górskich na świecie. Położone jest ono w Dolinie Rybiego Potoku u stóp Mięguszowieckich Szczytów, na wysokości 1395 m n.p.m..

Walery Eljasz pisał: Powiadają, że być w Tatrach i Morskiego Oka nie zwiedzić, znaczy tyle, co będąc w Rzymie nie zobaczyć Papieża. Zyskało ono bowiem tak rozgłośną sławę, że wielu turystów udaje się do Tatr jedynie dla zobaczenia Morskiego Oka.

Morskie Oko należy do jezior polodowcowych. Powierzchnia Morskiego Oka to prawie 35 ha, długość ok. 862 m, szerokość ok. 566 m, a największa głębokość to prawie 51 metrów. W okresie od listopada do maja staw jest zamarznięty a grubość lodu przekracza często 1,5 metra.

Z powodu naturalnego zarybienia Morskie Oko nazywane było kiedyś Rybim Stawem.

Szczyty wznoszące się nad Morskim Okiem należą do najwyższych w  Polskiej części Tatr.  To właśnie stąd możemy podziwiać najwyższy szczyt Polski, czyli Rysy (2499 m.). Znad Morskiego Oka rozchodzi się wiele szlaków turystycznych (m.in. na Czarny Staw pod Rysami, Przełącz pod Chłopkiem czy też Rysy). To właśnie na szlaku na Rysy doszło w 2003 roku do wielkiej tragedii, w  której lawina zabiła kilka osób, uczestników wycieczki klubu turystycznego działającego przy LO w Tychach.

Nad Morskim Okiem leży jedno z najpiękniejszych schronisk tatrzańskich – schronisko im. Stanisława Staszica (położone na wysokości 1410 m n.p.m.). Więcej informacji o schronisku można znaleźć na stronie www.schroniskomorskieoko.pl

Urok Morskiego Oka inspirował w różnych okresach dziejów wielu różnych artystów (m.in. Walery Eljasz-Radzikowski, Leon Wyczółkowski,  Wincenty Pol, Adam Asnyk, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Franciszek Nowicki, Jan Kasprowicz) i po dziś dzień działa na wyobraźnię każdego turysty. Na liście szczególnych gości odwiedzających Morskie Oko jest papież Jan Paweł II.

DOJAZDY

Najbardziej popularnym szlakiem do Morskiego Oka jest trasa wiodąca z Palenicy Białczańskiej, gdzie znajduje się parking. Od tego miejsca ruch samochodowy jest zamknięty a do Morskiego Oka oddalonego o ok 8 km można dostać się pieszo (ok. 2 godziny marszu) lub też podjechać bryczkami. Trasa ta stanowi najruchliwszy trakt turystyczny w Tatrach, dlatego też w sezonie lepiej unikać sobót i niedziel.

 

Zobacz również:  Morskie Oko zdjęcia

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)