Kasprowy Wierch jest według wielu narciarzy jedną z najlepszych gór do uprawiania narciarstwa zjazdowego. Ogromną popularność wśród turystów zarówno z  kraju jak i z zagranicy Kasprowy zawdzięcza wybudowanej w roku 1936 roku pierwszej w Polsce (a sześćdziesiątej na świecie) kolei linowej, wybudowanej z inicjatywy Aleksandra Bobkowskiego.


Dolna stacja kolei znajduje się w Kuźnicach – ponad 1000 m n.p.m., skąd wjeżdżamy na szczyt Kasprowego na wysokość 1987 m n.p.m.. Kolej składa się z dwóch niezależnych odcinków. Pierwszy odcinek (stosunkowo łagodny) to trasa z Kuźnic na Myślenickie Turnie. Na Myślenickich Turniach następuje przesiadka do drugiego wagonika, którym wyjeżdżamy już bezpośrednio na Kasprowy Wierch. Ten odcinek trasy kolejki jest już bardziej stromy a piękne a zarazem mrożące krew w żyłach strome zbocza dostarczają niesamowitych przeżyć.

Obecnie na szczyt Kasprowego Wierchu wyjeżdżamy nowymi wagonikami (dzięki gruntownej modernizacji w roku 2007) z panoramicznymi szybami. Wagoniki te poruszają się z prędkością 8 m/s a każdy z nich może pomieścić 60 osób.

Zdjęcie pochodzi z Wikipedii. Autor: EMeczKa

Na górnej stacji kolejki znajdują się tarasy z punktami widokowym, skąd możemy podziwiać piękne tatrzańskie szczyty oraz malownicze doliny. W budynku górnej stacji znajdują się: restauracja, kiosk, przechowalnia sprzętu i niewielki hotelik w którym można przenocować.

Kasprowy Wierch oprócz tego, że stanowi doskonały punkt widokowy, jest również często miejscem wypadowym do wypraw pieszych (m.in. na Świnicę, Halę Gąsienicową i Czerwone Wierchy). Na szczycie Kasprowego Wierchu znajduje się obserwatorium meteorologiczne – najwyżej położony budynek w Polsce.

Do tej pory Kolej na Kasprowy Wierch przewiozła już kilkadziesiąt milionów osób, wśród których był także Ojciec Święty Jan Paweł II (w  1997 roku).

Dojazd do Kuźnic prywatnym samochodem jest zabroniony. Najbliższy parking znajduje się przy rondzie Jana Pawła II na ulicy Bronisława Czecha. Aby dostać się do dolnej stacji kolejki możemy skorzystać z kursujących bardzo często busów, bryczek, taksówek lub też pokonać trasę z parkingu (ok 3 km) pieszo.

DANE ADRESOWE
Kolej Linowa Kasprowy Wierch
Polskie Koleje Linowe S.A.
34-500 Zakopane
Kuźnice 14
tel.: +48 18 201 45 10
e-mail: kasprowy.wierch@pkl.pl
strona internetowa: www.pkl.pl

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)