Bezpieczniej w górach – elektroniczna księga wyjść

Każdy turysta wybierający się w góry będzie mógł przygotować informację np. o celu swojej wyprawy, która w określonym czasie trafi jako krótka wiadomość tekstowa (sms) do wybranych osób.  System ten ma usprawnić niesienie pomocy w razie niespodziewanego wypadku.

System Emess (Emergency Message) wymyślił taternik i żeglarz z Gliwic, Aleksander Kowalczuk. Zasada działania systemu opiera się  na automatycznym wysyłaniu wiadomości tekstowych za pomocą technologii GSM oraz wiadomości e-mail. Aby to zrobić należy przygotować treść informacji (np.  o planowanej trasie) i określić czas, kiedy wiadomość ta powinna automatycznie trafić do wybranej przez nas osoby. Usługę aktywuje się wysyłając sms na numer 71160 (1zł+VAT).

Pomysł wsparła m.in. Fundacja im. Anny Pasek.  Przedstawiciele Fundacji podkreślają, że system i jego idea może mieć zastosowanie nie tylko w górach ale i również np na morzu czy tez podczas dalekiej podróży o której nie wiedzą nasi bliscy.

Należy jednak pamiętać, iż turyści, którzy szczęśliwe powrócą z wycieczki powinni anulować usługę. Mogą to zrobić sms-em (1zł+VAT) lub przez internet (bezpłatnie). Mogą też po prostu zadzwonić do bliskich i uprzedzić, że sms, który niebawem otrzymają, jest nieaktualny. Na pół godziny przed wysłaniem automatycznego smsa jego zleceniodawca otrzyma przypomnienie, by go anulował, jeśli wszystko jest w porządku.

Projekt zrealizowano w ramach unijnego programu „Innowacyjna gospodarka”, we współpracy spółki Emess z Fundacją im. Anny Pasek, Grupą Podhalańską GOPR i operatorem sieci Plus GSM.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.